BOMD Zrealizowane projekty Uchwała Harmonogram Projekty Głosowanie
Budżet Obywatelski Miasta Darłowo

BUDŻET OBYWATELSKI MIASTA DARŁOWO

 

ROK 2019

1. Darłowski e-cmentarz (projekt inwestycyjny). W ramach realizacji projektu utworzona została strona internetowa zawierająca dane dot. darłowskich cmentarzy. Strona internetowa działa samodzielnie w sieci na serwerze Urzędu Miasta. E-cmentarz to system informacyjny miejskiego cmentarza składający się ze strony internetowej, na której będą się znajdowały informacje na temat cmentarza miejskiego i osób tam pochowanych oraz dwóch infokiosków umieszczonych na jednym i drugim cmentarzu z dostępem do tejże strony i aktualnymi danymi. Wartość projektu: 98 180,00 zł.

 

2. Upamiętnienie Pionierów Ziemi Darłowskiej z okazji 75 rocznicy polskości (projekt społeczny). Wykonano plakiety okolicznościowe 3D, które zostały umieszczone na grobach pierwszych po II wojnie światowej mieszkańców Ziemi Darłowskiej, wyselekcjonowanych w tym celu spośród blisko 300 osobowej rzeczy pionierów przez zespół złożony z przedstawicieli Klubu Pionierów Ziemi Darłowskiej oraz Urzędu Miasta w Darłowie. Plakiety ozdobne wykonane są z żywic poliestrowych  imitujących szary lub srebrny metal. Wartość projektu: 10 000,00 zł.

 

3. "Edukacja przez ruch"(projekt społeczny).  Wyposażenie sali do zajęć sensorycznych w Szkole Podstawowej nr 3 w Darłowie w sprzęt, materiały i urządzenia terapeutyczne. Wartość projektu: 10 000,00 zł.

 

ROK 2018

 

1. Zakup krzeseł dla ratowników na kąpieliska nadmorskie. W ramach realizacji projektu plaże strzeżone zostały wyposażone w nowoczesne i bezpieczne stanowiska obserwacyjne dla ratownictwa wodnego. Projekt obejmował zakup sześciu krzesełek obserwacyjnych dla ratownictwa wodnego. Obiekty ruchome będą umieszczane w sezonie letnim na kąpieliskach nadmorskich w Darłowie. Wyposażenie plaż w nowe stanowiska obserwacyjne ułatwi pracę naszych ratowników oraz pozytywnie wpłynie na wizerunek naszych plaż i naszego miasteczka. Konstrukcja krzesełek jest dostosowana do warunków panujących na plaży. Wartość projektu: 36 900,00 zł.

 

2. Galeria Morska.  Celem realizacji projektu było stworzenie Galerii Morskiej, która upamiętniłaby zasłużonych ludzi morza oraz instytucji o charakterze morskim, które poniosły szczególne zasługi dla rozwoju gospodarki morskiej w naszym regionie. Oprócz napisu „Galeria Morska" na wschodni falochronie zawisły granitowe tablice. Wartość projektu: 31 908,33 zł.

 

3. Przygotowanie terenu i projektu technicznego ławeczki -pomnika z Leopoldem Tyrmandem.  Przygotowanie terenu i projektu technicznego „Ławeczki -pomnika z Leopoldem Tyrmandem" przy al. Wojska Polskiego. Wartość projektu: 40 000,00 zł.

 

4. Wystawa „Rodziny Darłowskie od 1945 r.". Wystawa „Rodziny Darłowskie od 1945 r." , została utworzona w Poczekalni Kultury w dawnym dworcu kolejowym w Darłowie. Wystawa prezentuje pierwszych powojennych, a później długoletnich mieszkańców Darłowa oraz ich rodziny. Wartość projektu: 40 000.00 zł.

 

 

ROK  2017

 

1. Zakup defibrylatorów. Zakup 6 w pełni automatycznych defibrylatorów AED, które umieszczone zostały  w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, Urządzie Miejskim, Terminalu Pasażerskim, Bibliotece Miejskiej w Darłówku, Zespole Szkół im. St. Żeromskiego, Darłowskim Centrum Wolontariatu. Wartość projektu:  39 928 ,00 zł.

 

ROK 2016


1. Wyprzedzić raka.  Projekt miał na celu przeprowadzenie profilaktycznych badań laboratoryjnych kobiet i mężczyzn w kierunku najczęściej występujących nowotworów. W przypadku kobiet są to badania genetyczne genów BRCA1, CHEK2, PALB2, RECQL i selenu, które występują w nowotworach piersi i jajników. U mężczyzn jest to badanie kału na krew utajoną, pozwalające wstępnie zdiagnozować predyspozycje do raka jelita grubego oraz badanie PSA diagnozujące raka prostaty. Projekt był skierowany do kobiet od 18 roku życia, u których w rodzinie wystąpił rak piersi lub jajnika i do mężczyzn od 40 roku życia, którzy nie mieli wykonywanych tych badań w ostatnim roku. Wartość projektu: 40 000,00 zł.

 

2. Ratownictwo wodne Darłowo.  Zakup sprzętu medycznego do ratowania życia. Sprzęt wykorzystywany jest na darłowskich kąpieliskach w sezonie letnim oraz w ciągu roku podczas dyżurów ratowników wodnych, a także podczas eventów  i festynów organizowanych przez Miasto, podczas których  odbywają  się pokazy ratownictwa oraz warsztaty udzielania pierwszej pomocy. Wartość projektu: 39 986,00 zł.

 


 

3. Teren rekreacyjny nad Inkulą.   Zakres prac obejmował wyrównanie terenu, montaż ławeczek, wytyczenie dróżek, nasadzenia drzewami terenu nad Inkulą.  Wartość projektu:  40 000,00 zł.

 

 

4. Aktywny Przedszkolak.  W ramach projektu przebudowano dwa pomieszczenia pomocnicze znajdujące się w budynku Przedszkola nr 2  na salę wielofunkcyjną spełniającą rolę sali gimnastycznej do zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, rytmicznych, terapii pedagogicznej i dodatkowych.

Wartość projektu:  40 000,00 zł.

5. Napraw sam swój rower.  Montaż czterech samoobsługowych, bezpłatnych stacji napraw rowerów w Darłowie.

Lokalizacja:
- przy Latarni Morskiej w Darłówku,
- Rynek Miejski przy Ratuszu,
- przy Marinie w Darłówku Wschodnim,
- Ciąg handlowy pomiędzy ul. H. Wieniawskiego a M. Curie- Skłodowskiej w okolicy sklepu BATO.

Wartość projektu:  29 978,00 zł.

 

 

ROK 2015


1. Budowa wiaty rekreacyjnej wraz z wyposażeniem w rejonie zbiornika wodnego Inkula.  W ramach projektu powstała  ogólnodostępna wiata grillowa wraz z wyposażeniem w okolicy zbiornika wodnego Inkula w Darłowie. Wartość projektu: 38 900,00 zł.

 

2. Kraina Zabaw Przedszkolaka.  Projekt zakładał zakup i montaż sprzętu do zabaw dla dzieci na placu zabaw na terenie Przedszkola nr 2 im. Janiny Porazińskiej w Darłowie, przy ul. Królowej Jadwigi. Urządzenia te posiadają certyfikaty o ich bezpiecznym stosowaniu w miejscach publicznych. Sprzęt nie tylko uprzyjemni czas spędzony na świeżym powietrzu ale również będzie doskonałą ozdobą placu zabaw. Wartość projektu: 37 566,10 zł.

 

 

 

3. Mural - nowoczesna forma atrakcji turystycznej". Mural - wielkopowierzchniowa nowoczesna forma graficzna. Pomalowano frontową ścianę budynku położonego nad kanałem portowym w Darłowie ul. Portowa. Wartość projektu: 30 000, 00 zł.

 

 

4. Zakątek rodzinny Osiedla Bema. Na starym placu zabaw przy ul. mjra Hubala w Darłowie - Osiedle Bema powstał piękny, nowoczesny i bezpieczny plac zabaw dla dzieci oraz strefa rodzica, która umożliwia zorganizowanie pikniku, grilla i spędzanie miło czasu. Wartość projektu:  40 000,00 zł.

 

ROK 2014

1.Naukowy ogród pełen tajemnic przy Szkole Podstawowej nr  3.  W oparciu o zakupiony sprzęt, odbywały się zajęcia praktyczne dla dzieci. Poznawali tajniki pogody oraz przeprowadzały doświadczenia związane z wodą, glebą i powietrzem. Wartość projektu: 19 011,04 zł.

 

2. „Zabawa bez granic - huśtawka ogrodowa dla niepełnosprawnych".  Zakup i montaż metalowej huśtawki przeznaczonej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Huśtawka pozwala na zabawę niepełnosprawnej osoby bez konieczności wyjmowania jej z wózka. Zamontowana została przy siedzibie Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Ich Rodzin i Przyjaciół na terenie Ziemi Darłowskiej i Gmin Ościennych. Wartość projektu: 20 000,00 zł.

 

 

3. Multimedialne gabinety polonistyczne. Dwa gabinety języka polskiego w Zespole Szkół im. S. Żeromskiego w Darłowie zostały wyposażone w sprzęt multimedialny służący młodzieży do lepszego przygotowania do egzaminów maturalnych i zawodowych. Wartość projektu: 20 000,00 zł.

 

 

4. Zagospodarowanie dziedzińca szkolnego przy sali gimnastycznej Zespołu Szkół im. S. Żeromskiego.  Utworzono miejsce rekreacyjno-wypoczynkowe dla rodziców, pracowników i mieszkańców Darłowa. W ramach projektu  ustawiono na dziedzińcu ławki i stoły oraz zagospodarowano teren zielony. Wartość projektu: 20 000,00 zł.

 

5. Parking rowerowy - Centrum Darłowo.  Parking umożliwia mieszkańcom i turystom pozostawienie roweru w bezpiecznym miejscu. Parking rowerowy zlokalizowany przy Placu Kościuszki. Wartość projektu: 2 984,60 zł.