BOMD Zrealizowane projekty Uchwała Harmonogram Projekty Głosowanie
Budżet Obywatelski Miasta Darłowo

BUDŻET OBYWATELSKI MIASTA DARŁOWO

ROK 2024


1. LATAJĄCY DYWAN W ŚWIETLICY SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 W DARŁOWIE (projekt społeczny). W ramach projektu zakupiono magiczny dywan do świetlicy szkolnej w Szkole Podstawowej nr 3 w Darłowie z pakietem gier, które w naturalny i przyjazny sposób wspierają naukę i dostarczają dużo dobej zabawy dzieciom w różnym wieku szkolnym. Magiczny  dywan to interaktywa pomoc dydaktyczna dedykowana do nauki, ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych. Zestaw zawiera bogatą ofertę gier, ćwiczeń zabaw i quizów edukacyjnych , które skupiają i angażują  dzieci w obrębie interaktywnej podłogi. Koszt projektu: ok. 22 500,00 zł.

 

 

 

 

ROK 2023


1. SENSORKI SALA SI (projekt społeczny).  Wyposażenie sali do zajęć sensorycznych w Przedszkolu nr 2 w Darłowie w sprzęt, materiały i urządzenia terapeutyczne. Wartość projektu: 9 900,00 zł.

 

 

 

2. OPASKI SOS DLA SENIORÓW  (projekt społeczny). Zakup 33 opasek przywoławczych SOS dla seniorów w trudnej sytuacji zdrowotnej, samotnych, chorych przewlekle. Wartość projektu: 9 801,00 zł.

 

 

3. Zielona Świetlica przy SP3 (projekt inwestycyjny). Projekt zakłada stworzenie ogólnodostępnej Zielonej Świetlicy przy Szkole Podstawowej nr 3, składającej się z 3 stołów zewnętrznych: podwójnego stołu do gry w warcaby/szachy i chińczyka, stołu do gry w piłkarzyki i stołu do gry w ping ponga oraz 4 interaktywnych i certyfikowanych urządzeń edukacyjnych, betonowej ławki i kosza na śmieci. Stoły zewnętrzne do gry w szachy, chińczyka, piłkarzyki, ping  ponga pozwolą na integrowanie się dzieci i spędzenie wspólnie czasu na świeży powietrzu. W skład urządzeń interaktywnych, prezentujących wybrane zagadnienia naukowe wchodzą: Eko Memory, Naukowy Hex, Głuchy Telefon i Peryskop. Wartość projektu: 93 343, 89 zł

 


 

 

 

4. TURNIEJ PIŁKARSKI – „PIŁKA JEST JEDNA A BRAMKI SĄ CZTERY”

W ramach projektu zakupiono  cztery bramki piłkarskie oraz  nagrody w postaci pucharów, medali na zorganizowany turniej piłkarski. Zakupiony nowy komplet bramek pozwoli na jeszcze wiecej możliwości wykorzystania obiektu, jakim jest stadion miejski. Koszt projektu: 10 000,00 zł.


 

 

 

5. FESTIWAL LATAWCÓW - projekt społeczny

 

Festiwal Latawców został zorganizowany w miesiącu sierpniu 2023 r. Podczas festiwalu uczestnicy  mogli wziąć udział w warsztatach latawcowych, podczas których szkolili się z montażu latawców, a także je kolorowali. Podczas spotkania oprócz integracji i dobrej zabawy uczestnicy zostali zaznajomieni  przez instruktorów z podstawowymi zasadami aerodynamiki, podstawami meteorologii i bezpieczeństwa podczas puszczania latawców. Zwieńczeniem imprezy  był pokaz przygotowany przez grupę instruktorów, którzy w sposób praktyczny oraz widowiskowy zaprezentowali   latanie latawcami w grupie. Uczestnicy mogli zabrać  do domów wykonane przez siebie latawce. Koszt projektu: 10 000,00 zł.

 

 

 

 

6.POSZUKIWANIE PRZYSZŁYCH MISTRZÓW ŚWIATA W SIATKÓWCE- projekt społeczny

 


W ramach projektu zorganizowano: amatorską ligę piłki siatkowej skierowaną do wszystkich mieszkańców, mini- siatkówkę dla najmłodszych, nocne granie- Turniej podsumowujący amatorską ligę – zawody w godzinach nocnych a także zakupiono nagrody, upominki, piłki i sprzęt do przeprowadzenia turniejów. Koszt projektu: 10 000,00 zł.

 

 

 

 

ROK 2022

1. Aktywne przejście dla pieszych to z założenia system poprawiający bezpieczeństwo zarówno pieszych jak i kierowców. Jego lokalizacja od samego początku przewidywana była przy ul. Królowej Jadwigi obejmując dwa przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu z ul. H. Wieniawskiego.

Zgodnie z założeniami realizacja projektu ma na celu ochronę pieszego w momencie, gdy znajduje się on na przejściu lub w jego bezpośredniej okolicy poprzez aktywne doświetlenia LED.

Inwestycja została zrealizowana kosztem 94.646,00 zł (brutto).

 

2.Czytaki i czytniki dla Darłowian (projekt społeczny). W ramach projektu zakupione zostały czytaki i czytniki do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Darłowie dla osób słabowidzących, niewidomych, osób z niepełnosprawnościami oraz osób chcących korzystać z urządzeń mobilnych, zainteresowanych czytaniem ebooków lub słuchaniem audiobooków. Koszt projektu 10 000,00 zł

 

 

 

 

3.Mistrzostwa Darłowa w jeździe wyczynowej na hulajnogach, deskorolkach i rolkach (projekt społeczny). W ramach projektu  zorganizowano mistrzostwa Darłowa w jeżdzie wyczynowej na hulajnogach, deskorolkach i rolkach z profesjonalnym pokazem jazdy instruktorów na terenie nowo powstałego skate parku zlokalizowanego na "Wyspie Łososiowej". Impreza skierowana była do dzieci, młodzieży i dorosłych. Koszt projektu 10 000,00 zł

 


 

 

4.Miau! Hau! Daj głos! (projekt społeczny). W ramach projektu zapewniono ograniczenie nadpopulacji kotów i psów poprzez ich sterylizację i kastrację w ilości około 50 zwierząt. Koszt projektu 10 000,00 zł.

 

 

 

5. Graffiti Jam Darłowo 2022 (projekt społeczny). W ramach projektu pomalowano betonowy mur przy głównym wejściu na plażę w Darłówku Zachodnim (teren tzw. hydrobudowy) w formie graffiti. Impreza Graffiti Jam to wydarzenie zrzeszające profesjonalnych artystów ulicznej sztuki malunku.  Koszt projektu 10 000,00 zł.6. Bicykl- Święto Rowerów. W  ramach projektu w przestrzeni miejskiej usadowiona została rzeźba roweru/bicykla – nowego atrakcyjnego punktu na turystycznym szlaku Darłowa.   Mała rzeźba rowerowa daje poczucie, że nasze miasto staje się coraz piękniejsze.  Umieszczenie rzeźby bicykla tzw. małej architektury wpływa na większe poczucie estetyki, zachęca mieszkańców do spojrzenia na rower jako ciekawy obiekt komunikacji. Koszt projektu: 100 000,00 zł

 

 

ROK 2021

 

1.Literacki szlak turystyczny (projekt inwestycyjny). Projekt miał na celu stworzenie literackiego szlaku turystycznego, stanowiącego oznakowanie przez umiejscowienie w różnych punktach Darłowa elementów małej architektury z obrazami z filmu „Naprawdę wczoraj". Zdjęcia z filmu pokazują  czar dawnego Darłowa oraz przypomną losy bohaterów, których ścieżki życia przywiodły do naszego miasta. Wartość projektu: 100 000,00 zł.

Obrazy z filmu „Naprawdę wczoraj"  powstały w kilku miejscach na terenie miasta tj:

-przed dworcem PKP (od strony torowiska),

-na ul. Bogusława X (w pobliżu Kościoła Św. Jerzego),

-na ul. Powstańców Warszawskich,

-przed zamkiem- ul. Zamkowa,

-na cmentarzu  (przy Kościele Św. Gertrudy),

- na bulwarze przy rzece (naprzeciw elewatorów),

- przy wejściu na plażę wschodnią,

- przy Latarni Morskiej.

ROK 2019

1. Darłowski e-cmentarz (projekt inwestycyjny). W ramach realizacji projektu utworzona została strona internetowa zawierająca dane dot. darłowskich cmentarzy. Strona internetowa działa samodzielnie w sieci na serwerze Urzędu Miasta. E-cmentarz to system informacyjny miejskiego cmentarza składający się ze strony internetowej, na której będą się znajdowały informacje na temat cmentarza miejskiego i osób tam pochowanych oraz dwóch infokiosków umieszczonych na jednym i drugim cmentarzu z dostępem do tejże strony i aktualnymi danymi. Wartość projektu: 98 180,00 zł.

 

2. Upamiętnienie Pionierów Ziemi Darłowskiej z okazji 75 rocznicy polskości (projekt społeczny). Wykonano plakiety okolicznościowe 3D, które zostały umieszczone na grobach pierwszych po II wojnie światowej mieszkańców Ziemi Darłowskiej, wyselekcjonowanych w tym celu spośród blisko 300 osobowej rzeczy pionierów przez zespół złożony z przedstawicieli Klubu Pionierów Ziemi Darłowskiej oraz Urzędu Miasta w Darłowie. Plakiety ozdobne wykonane są z żywic poliestrowych  imitujących szary lub srebrny metal. Wartość projektu: 10 000,00 zł.

 

3. "Edukacja przez ruch"(projekt społeczny).  Wyposażenie sali do zajęć sensorycznych w Szkole Podstawowej nr 3 w Darłowie w sprzęt, materiały i urządzenia terapeutyczne. Wartość projektu: 10 000,00 zł.

 

ROK 2018

 

1. Zakup krzeseł dla ratowników na kąpieliska nadmorskie. W ramach realizacji projektu plaże strzeżone zostały wyposażone w nowoczesne i bezpieczne stanowiska obserwacyjne dla ratownictwa wodnego. Projekt obejmował zakup sześciu krzesełek obserwacyjnych dla ratownictwa wodnego. Obiekty ruchome będą umieszczane w sezonie letnim na kąpieliskach nadmorskich w Darłowie. Wyposażenie plaż w nowe stanowiska obserwacyjne ułatwi pracę naszych ratowników oraz pozytywnie wpłynie na wizerunek naszych plaż i naszego miasteczka. Konstrukcja krzesełek jest dostosowana do warunków panujących na plaży. Wartość projektu: 36 900,00 zł.

 

2. Galeria Morska.  Celem realizacji projektu było stworzenie Galerii Morskiej, która upamiętniłaby zasłużonych ludzi morza oraz instytucji o charakterze morskim, które poniosły szczególne zasługi dla rozwoju gospodarki morskiej w naszym regionie. Oprócz napisu „Galeria Morska" na wschodni falochronie zawisły granitowe tablice. Wartość projektu: 31 908,33 zł.

 

3. Przygotowanie terenu i projektu technicznego ławeczki -pomnika z Leopoldem Tyrmandem.  Przygotowanie terenu i projektu technicznego „Ławeczki -pomnika z Leopoldem Tyrmandem" przy al. Wojska Polskiego. Wartość projektu: 40 000,00 zł.

 

4. Wystawa „Rodziny Darłowskie od 1945 r.". Wystawa „Rodziny Darłowskie od 1945 r." , została utworzona w Poczekalni Kultury w dawnym dworcu kolejowym w Darłowie. Wystawa prezentuje pierwszych powojennych, a później długoletnich mieszkańców Darłowa oraz ich rodziny. Wartość projektu: 40 000.00 zł.

 

 

ROK  2017

 

1. Zakup defibrylatorów. Zakup 6 w pełni automatycznych defibrylatorów AED, które umieszczone zostały  w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, Urządzie Miejskim, Terminalu Pasażerskim, Bibliotece Miejskiej w Darłówku, Zespole Szkół im. St. Żeromskiego, Darłowskim Centrum Wolontariatu. Wartość projektu:  39 928 ,00 zł.

 

ROK 2016


1. Wyprzedzić raka.  Projekt miał na celu przeprowadzenie profilaktycznych badań laboratoryjnych kobiet i mężczyzn w kierunku najczęściej występujących nowotworów. W przypadku kobiet są to badania genetyczne genów BRCA1, CHEK2, PALB2, RECQL i selenu, które występują w nowotworach piersi i jajników. U mężczyzn jest to badanie kału na krew utajoną, pozwalające wstępnie zdiagnozować predyspozycje do raka jelita grubego oraz badanie PSA diagnozujące raka prostaty. Projekt był skierowany do kobiet od 18 roku życia, u których w rodzinie wystąpił rak piersi lub jajnika i do mężczyzn od 40 roku życia, którzy nie mieli wykonywanych tych badań w ostatnim roku. Wartość projektu: 40 000,00 zł.

 

2. Ratownictwo wodne Darłowo.  Zakup sprzętu medycznego do ratowania życia. Sprzęt wykorzystywany jest na darłowskich kąpieliskach w sezonie letnim oraz w ciągu roku podczas dyżurów ratowników wodnych, a także podczas eventów  i festynów organizowanych przez Miasto, podczas których  odbywają  się pokazy ratownictwa oraz warsztaty udzielania pierwszej pomocy. Wartość projektu: 39 986,00 zł.

 


 

3. Teren rekreacyjny nad Inkulą.   Zakres prac obejmował wyrównanie terenu, montaż ławeczek, wytyczenie dróżek, nasadzenia drzewami terenu nad Inkulą.  Wartość projektu:  40 000,00 zł.

 

 

4. Aktywny Przedszkolak.  W ramach projektu przebudowano dwa pomieszczenia pomocnicze znajdujące się w budynku Przedszkola nr 2  na salę wielofunkcyjną spełniającą rolę sali gimnastycznej do zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, rytmicznych, terapii pedagogicznej i dodatkowych.

Wartość projektu:  40 000,00 zł.

 

5. Napraw sam swój rower.  Montaż czterech samoobsługowych, bezpłatnych stacji napraw rowerów w Darłowie.

Lokalizacja:
- przy Latarni Morskiej w Darłówku,
- Rynek Miejski przy Ratuszu,
- przy Marinie w Darłówku Wschodnim,
- Ciąg handlowy pomiędzy ul. H. Wieniawskiego a M. Curie- Skłodowskiej w okolicy sklepu BATO.

Wartość projektu:  29 978,00 zł.

 

 

ROK 2015


1. Budowa wiaty rekreacyjnej wraz z wyposażeniem w rejonie zbiornika wodnego Inkula.  W ramach projektu powstała  ogólnodostępna wiata grillowa wraz z wyposażeniem w okolicy zbiornika wodnego Inkula w Darłowie. Wartość projektu: 38 900,00 zł.

 

2. Kraina Zabaw Przedszkolaka.  Projekt zakładał zakup i montaż sprzętu do zabaw dla dzieci na placu zabaw na terenie Przedszkola nr 2 im. Janiny Porazińskiej w Darłowie, przy ul. Królowej Jadwigi. Urządzenia te posiadają certyfikaty o ich bezpiecznym stosowaniu w miejscach publicznych. Sprzęt nie tylko uprzyjemni czas spędzony na świeżym powietrzu ale również będzie doskonałą ozdobą placu zabaw. Wartość projektu: 37 566,10 zł.

 

 

 

3. Mural - nowoczesna forma atrakcji turystycznej". Mural - wielkopowierzchniowa nowoczesna forma graficzna. Pomalowano frontową ścianę budynku położonego nad kanałem portowym w Darłowie ul. Portowa. Wartość projektu: 30 000, 00 zł.

 

 

4. Zakątek rodzinny Osiedla Bema. Na starym placu zabaw przy ul. mjra Hubala w Darłowie - Osiedle Bema powstał piękny, nowoczesny i bezpieczny plac zabaw dla dzieci oraz strefa rodzica, która umożliwia zorganizowanie pikniku, grilla i spędzanie miło czasu. Wartość projektu:  40 000,00 zł.

 

ROK 2014

1.Naukowy ogród pełen tajemnic przy Szkole Podstawowej nr  3.  W oparciu o zakupiony sprzęt, odbywały się zajęcia praktyczne dla dzieci. Poznawali tajniki pogody oraz przeprowadzały doświadczenia związane z wodą, glebą i powietrzem. Wartość projektu: 19 011,04 zł.

 

2. „Zabawa bez granic - huśtawka ogrodowa dla niepełnosprawnych".  Zakup i montaż metalowej huśtawki przeznaczonej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Huśtawka pozwala na zabawę niepełnosprawnej osoby bez konieczności wyjmowania jej z wózka. Zamontowana została przy siedzibie Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Ich Rodzin i Przyjaciół na terenie Ziemi Darłowskiej i Gmin Ościennych. Wartość projektu: 20 000,00 zł.

 

 

3. Multimedialne gabinety polonistyczne. Dwa gabinety języka polskiego w Zespole Szkół im. S. Żeromskiego w Darłowie zostały wyposażone w sprzęt multimedialny służący młodzieży do lepszego przygotowania do egzaminów maturalnych i zawodowych. Wartość projektu: 20 000,00 zł.

 

 

4. Zagospodarowanie dziedzińca szkolnego przy sali gimnastycznej Zespołu Szkół im. S. Żeromskiego.  Utworzono miejsce rekreacyjno-wypoczynkowe dla rodziców, pracowników i mieszkańców Darłowa. W ramach projektu  ustawiono na dziedzińcu ławki i stoły oraz zagospodarowano teren zielony. Wartość projektu: 20 000,00 zł.

 

5. Parking rowerowy - Centrum Darłowo.  Parking umożliwia mieszkańcom i turystom pozostawienie roweru w bezpiecznym miejscu. Parking rowerowy zlokalizowany przy Placu Kościuszki. Wartość projektu: 2 984,60 zł.