BOMD Zrealizowane projekty Uchwała Harmonogram Projekty Głosowanie
Budżet Obywatelski Miasta Darłowo

BUDŻET OBYWATELSKI MIASTA DARŁOWO

WYNIKI- BUDŻET OBYWATELSKI NA ROK 2023

 

W dniu 30 września 2022 r. zakończyło się głosowanie mieszkańców zmierzające   do wyłonienia projektów, które będą realizowane w 2023 roku w ramach Budżetu Obywatelskiego.  Z ogromną przyjemnością przedstawiamy zwycięskie projekty (całość wyników - zakładka PROJEKTY):

 

 

KATEGORIA PROJEKTY INWESTYCYJNE:

I miejsce: „PRACE PORZĄDKOWE I REMONTOWE STAWU PRZY UL. MORSKIEJ”

Projekt zakłada rekultywację stawu w celu przywrócenia warunków zbliżonych do naturalnych oraz rewitalizację terenów otaczających staw. Celem projektu jest rewitalizacja zamulonego zbiornika, poprawa jakości wody i bezpieczeństwa hydrologicznego, przy zachowaniu walorów przyrodniczych tego miejsca. Na powierzchni stawu jest zniszczona wyspa dla ptaków. Zostanie ona odbudowana i postawiony zostanie ptasi domek. Na pobliskich drzewach nie zabraknie również budek dla ptaków i domków dla wiewiórek. Drzewa rosnące na terenie inwestycji zostaną zachowane, pojawią się też nowe: 5 platanów klonolistnych i 2 wierzby płaczące. Planuje się nasadę krzewów w tym derenie, róże, hortensje bukietowe, a także pnącza. Pojawią się też byliny: jeżówki, rozchodniki, krwawniki i łubin. Teren wokół stawu zostanie zagospodarowany  w taki sposób, aby jak najlepiej służył mieszkańcom do rekreacji i wypoczynku. Odtworzona zostanie także ścieżka parkowa. Planuje się ustawienie 7 ławek antywandalowych i pojemników na śmieci.  

II miejsce: „ZIELONA ŚWIETLICA PRZY SP3”

Projekt zakłada stworzenie ogólnodostępnej Zielonej Świetlicy przy Szkole Podstawowej nr 3, składającej się z 3 stołów zewnętrznych: podwójnego stołu do gry w warcaby/szachy i chińczyka, stołu do gry w piłkarzyki i stołu do gry w ping ponga oraz 4 interaktywnych i certyfikowanych urządzeń edukacyjnych, betonowej ławki i kosza na śmieci. Stoły zewnętrzne do gry w szachy, chińczyka, piłkarzyki, ping  ponga pozwolą na integrowanie się dzieci i spędzenie wspólnie czasu na świeży powietrzu. W skład urządzeń interaktywnych, prezentujących wybrane zagadnienia naukowe wchodzą: Eko Memory, Naukowy Hex, Głuchy Telefon i Peryskop. Celem projektu jest zachęcenie dzieci i młodzieży do mądrej i aktywnej zabawy na świeżym powietrzu.  Zielona Świetlica będzie dostosowana do osób w różnym wieku (od kilkulatków do seniorów). Przestrzeń stanie się nie tylko miejscem spotkań mieszkańców ale również rodzinną atrakcją miasta.

KATEGORIA PROJEKTY SPOŁECZNE:

I miejsce: „SENSORKI- SALA SI”

Projekt zakłada wyposażenie w profesjonalny sprzęt sali przeznaczonej do terapii sensorycznej. Po okiem terapeuty nowy sprzęt pozwoli na prowadzenie zajęć dla dzieci ze zdiagnozowanymi zaburzeniami procesów integracji sensorycznej, z trudnościami w nauce, zaburzeniami zachowania, które w znacznym stopniu utrudniają funkcjonowanie społeczne i stanowią istotną barierę w przyswajaniu wiedzy i umiejętności potrzebnych w przedszkolnej edukacji. Poprzez terapię na w/w sprzęcie dziecko będzie mogło lepiej funkcjonować w sferze ruchowej, emocjonalnej i poznawczej. Projekt przyniesie długofalowe korzyści.

II miejsce: „OPASKI SOS DLA SENIORÓW”

Projekt skierowany jest do seniorów 70+ zamieszkałych w Darłowie. Seniorzy przy złym stanie zdrowia wymagają ciągłego monitoringu głównych funkcji życiowych.  Zakłada on zakup opasek SOS, zawierających w sobie m.in.  pulsometr, ciśnieniomierz oraz   funkcję GPS, funkcję alarmowania opiekuna o opuszczeniu rejonu przebywania, funkcję przypominania o lekach, detektor upadku.  W razie nagłego ataku, np. epilepsji, opiekun osoby posiadającej opaskę może otrzymywać powiadomienia. Są one generowane na podstawie obserwacji prowadzonej przez inteligentne czujniki. Możliwość zdalnej kontroli jest bardzo ważna w przypadku osób, które nie zdążą lub nie będą w stanie nacisnąć przycisku SOS. Dzięki technologii i możliwości reagowania opiekuna na powiadomienia o stanie podopiecznego, z opaski ratunkowej mogą korzystać osoby chore nieuleczalnie. Na przykład chorzy na alzheimera, demencję, chorzy psychicznie, czy wspomniani już epileptycy. Z rozwiązań bransoletki medycznej mogą korzystać również niepełnosprawni.

III miejsce: „POSZUKIWANIA PRZYSZŁYCH MISTRZÓW ŚWIATA W SIATKÓWCE”

W ramach projektu planuje się zorganizowanie:

·         Amatorskiej ligii piłki siatkowej, skierowanej do wszystkich mieszkańców.

·         Mini- siatkówki dla najmłodszych.

·         Nocne granie- Turniej podsumowujący amatorską ligę – zawody w godzinach nocnych oraz występy darłowskich zespołów wokalnych i tanecznych.

·         Zakup nagród, upominków, piłek i sprzętu do przeprowadzenia turniejów.

 

Oferta skierowana jest zarówno dla najmłodszych  jak i dorosłych.

IV miejsce: TURNIEJ PIŁKARSKI – „PIŁKA JEST JEDNA A BRAMKI SĄ CZTERY”

W ramach projektu planuje się zakup czterech bramek piłkarkich oraz  nagród w postaci pucharów, medali na organizowany turniej piłkarski. Celem projektu jest wzmocnienie oferty sportowej w mieście Darłowo. Organizowany turniej to wartość dodana do miejskiego kalendarza imprez, a także oferty sportowej. Zakupiony nowy komplet bramek pozwoli na jeszcze wiecej możliwości wykorzystania obiektu, jakim jest stadion miejski.

V miejsce: „FESTWIAL LATAWCÓW”

Festwial Latawców skierowany jest do dzieci i młodzieży z terenu miasta i gminy Darłowo oraz turystów z kraju i z zagranicy. Podczas festiwalu uczestnicy będą mieli możliwość pokolorowania, złożenia  latawca a także puszczania baniek mydlanych z materiałów udostępnionych przez organizatorów. Dla zainteresowanych pod nadzorem instruktorów przeprowadzone zostanie szkolenie w lataniu latawcami dwu i czteroliniowymi. W trakcie festiwalu osoby chętnie mogą dołączyć z własnymi latawcami. Podczas spotkania oprócz integracji i dobrej zabawy uczestnicy zostaną zaznajomieni  przez instruktorów z podstawowymi zasadami aerodynamiki, podstawami meteorologii i bezpieczeństwa podczas puszczania latawców. Jako zwieńczenie imprezy planuje się pokaz przygotowany przez grupę instruktorów, która w sposób praktyczny oraz widowiskowy zaprezentuje latanie latawcami w grupie. Uczestnicy zabiorą do domów wykonane przez siebie latawce.

Łącznie (za pomocą karty papierowej i elektronicznej) zagłosowało 2631 osób na 11 projektów (4 inwestycyjne i 7 społecznych).  2466 osób zagłosowało w formie elektronicznej, 165 osób w formie papierowej.  Głosy 358 osób, które zagłosowały w formie elektronicznej uznaje się za nieważne,  z uwagi na wielokrotne głosowanie tzw. duplikaty głosów.

Serdecznie dziękujemy wszystkim głosującym mieszkańcom. Głosy każdego z nas bowiem przyczyniają się  do budowania społeczeństwa obywatelskiego oraz wspierają naszą lokalną darłowską społeczność.