BOMD Uchwała Harmonogram Projekty Głosowanie
Budżet Obywatelski Miasta Darłowo

BUDŻET OBYWATELSKI MIASTA DARŁOWO

Projekty Budżet Obywatelski 2020

 

PROJEKT: „Bezpłatny kurs posługiwania się podpisami cyfrowymi w komunikacji z Urzędami drogą elektroniczną"

Praktyczne szkolenie z tematyki e-usług administracji publicznej. Uczestnicy będą mogli założyć swój własny bezpłatny podpis cyfrowy, dowiedzieć się również o różnych formach podpisu oraz ich zastosowania. Poznają usługi PUE ZUS i nauczą się komunikować z ZUS w formie elektronicznej, bez konieczności osobistej wizyty w oddziale. Zaprezentowane zostaną wybrane usługi z portalu obywatel.gov.pl w tym: Zintegrowany Informator Pacjenta, ePUAP, usługi związane z działalnością gospodarczą, składanie dowolnych wniosków i zapytań do urzędów (m.in. 500+, wnioski o zapomogi, zaświadczenia, pytania i wnioski do pozostałych Urzędów w kraju z dowolnej tematyki), sprawdzanie informacji na swój temat w ewidencjach państwowych (np.: punkty karne, krajowy rejestr karny, informacje PESEL, urodzenie dziecka, karta dużej rodziny, informacje o pojeździe, wnioski o dowód).

 

 

PROJEKT: „Literacki szlak turystyczny -śladami bohaterów Tyrmanda"

 

Projekt ma na celu stworzenie literackiegoszlaku turystycznego, stanowiącego oznakowanie przez umiejscowienie w różnych punktach Darłowa elementów małej architektury z obrazami z filmu „Naprawdę wczoraj". Zdjęcia z filmu pokażą mieszkańcom i turystom czar dawnego Darłowa oraz przypomną losy bohaterów, których ścieżki życia przywiodły do naszego miasta. Obrazy z filmu powstałyby m.in.: przed dworcem PKP, na ul. Bogusława X, na ul. Powstańców Warszawskich,  przed zamkiem, na cmentarzu, na bulwarze przy rzece, przed mostem -Darłówko, przed Kinem Bajka. Ośmioetapowy szlak literacki ma zawierać informacje,  ciekawostki i cytaty z „Siedem  dalekich  rejsów" o danym miejscu, obiektach np.. o dworcu kolejowym, o elewatorach, o moście zwodzonym , o kościołach oraz zdjęcia z filmu  „Naprawdę wczoraj".

 

 

PROJEKT: „Darłowski  e-cmentarz"

"Darłowski e-cmentarz" to projekt, który ma ułatwić rodzinom i bliskim z korzystania z cmentarza miejskiego. Żyjemy w XXI w. i większość z nas codziennie korzysta z internetu i przestrzeni wirtualnej. E-cmentarz to system informacyjny miejskiego cmentarza składajacy się ze strony internetowej, na której będą znajdowały się informacje nt. cmentarza miejskiego i osób tam pochowanych oraz dwóch infokiosków umieszczonych na jednym i drugim cmentarzu z dostępem do tejże strony i aktualnymi danymi. Przede wszystkim ułatwi to znalezienie danego grobu. Wielu z nas doświadczyło sytuacji, w której trudno było znaleźć grób bliskiej osoby. Na stronie będzie znajdowała się mapa i wyszukiwarka nazwisk, dzięki którym każdy bez problemu zlokalizuje daną kwaterę. Oprócz tego przy każdej kwaterze będą informacje nt. osób w niej pochowanych, możliwości kolejnego pochówku w tym samym miejscu, terminu kolejnej opłaty, a nawet zdjęcie pomnika.

 

 

PROJEKT: Wesołe podwóreczko DWÓJECZKI"

 

Wychodząc naprzeciw standardom bezpieczeństwa na miarę XXI wieku  i oczekiwaniom środowiska lokalnego chcemy stworzyć miejsce dobrej zabawy przedszkolaków. Projekt "Wesołe podwóreczko DWÓJECZKI" zakłada doposażenie ogrodu przedszkolnego w nowoczesny i bezpieczny sprzęt oraz nawierzchnię do zabaw na powietrzu (zakup i montaż). Urządzenia posiadają certyfikaty o ich bezpiecznym stosowaniu. Nowy plac zabaw uatrakcyjni  zabawy dzieci, przyczyni się do rozwoju psychomotorycznego, koordynacji wzrokowo-ruchowej - niezbędnych do osiągania sukcesów szkolnych. Rozbudzi również kreatywność i wyobraźnię. Doposażenie ogrodu stworzy warunki do kształtowania poprawnych relacji między dziećmi, współpracy w grupie. Wpłynie to pozytywnie na rozwój emocjonalno-społeczny, wielozmysłowe poznawanie świata. 

 

 


PROJEKT: "Upamiętnienie pionierów Ziemi Darłowskiej z okazji 75 rocznicy polskości Darłowa w formie plakiet okolicznościowych"


Wykonanie plakiet ozdobnych, potwierdzający status bycia Pionierem Ziemi Darłowskiej, a jednocześnie upamiętniających 75 lecie polskości powojennego Darłowa, wręczanych wyróżnionym osobom lub przekazywanych (w przypadku wcześniejszej śmierci Pioniera) członkom rodziny, w celu umieszczenia plakiety na jego pomniku nagrobnym. Plakieta ozdobna 3D, (o podstawie w kształcie owalu) o wymiarach ok. 18 cm x 14 cm x 3 cm) wykonana będzie z materiału imitującego szary lub srebrny metal.  Osoby, którym potwierdzony zostanie status Pioniera Ziemi Darłowskiej oprócz plakiety ozdobnej otrzymają numerowany Certyfikat, w którym wyszczególnione zostaną parametry takie jak data przybycia do Darłowa, rola społeczna lub zawodowa.

 

PROJEKT: „Bicykl-  Święto Rowerów"

 

Projekt zakłada ustawienie w przestrzeni miejskiej rzeźby roweru/bicykla - nowego atrakcyjnego punktu na turystycznym szlaku Darłowa. Mała rzeźba rowerowa da poczucie, że nasze miasto staje się coraz piękniejsze. Bicykl to dawny typ roweru bez przekładni, o dwóch kołach przednich większym i tylnym mniejszym.  Umieszczenie rzeźby bicykla tzw. małej architektury wpłynie na większe poczucie estetyki, zachęci mieszkańców do spojrzenia na rower jako ciekawy obiekt komunikacji.PROJEKT: „Lokomotywa ZDROWIA -  sprawnościowy plac zabaw dla dzieci przy dworcu"

 

Lokomotywa zdrowia-sprawnościowy plac zabaw dla dzieci przy dworcu

Zagospodarowanie terenu zielonego przy ul. Wyspiańskiego ( przy dworcu) poprzez stworzenie strefy rozwoju fizycznego i motorycznego dla dzieci.  Sprawnościowy plac zabaw będzie miejscem gdzie dzieci będą mogły bezpiecznie i aktywnie spędzać czas wśród rówieśników.

 

 

PROJEKT: „Fontanna podświetlana na stawie Inkula"

 

Inwestycja ta na celu uatrakcyjnienie zbiornika wodnego, wokół którego w obecnej chwili powstaje park. Fontanna pływająca wygląda przepięknie, zarówno w dzień, kiedy tworzy rozmaite figury z tryskającej wody, jak i wieczorem, kiedy strugi wody są podświetlane na różne kolory. Okazjonalnie można by organizować w tym miejscu pokazy fontanny z muzyką, co stanowiłoby dodatkową atrakcję turystyczną. Fontanna na Inkuli miałaby jeszcze jedną bardzo istotną funkcję. Napowietrzałaby wodę, co jest bardzo korzystne dla ryb i innych organizmów wodnych, szczególnie w okresie letnim.

 

 PROJEKT: „Edukacja przez ruch"

 

Wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci, ich rodziców i nauczycieli projekt zakłada  realizację innowacji pedagogicznej "Wpływ piłki terapeutycznej na rozwój psychofizyczny dziecka" oraz utworzenie w szkole przstrzeni na korytarzu  i Sali terapii integracji sensorycznej i bilateralnej, gdzie będzie można prowadzić specjalistyczną pracę terapeutyczną z dziećmi, które nie wykorzystują swojego potencjału.  Projekt będzie polegał na doposażeniu szkoły  w pomoce i sprzęt, które mają służyć wsparciu rozwoju motorycznego, zaspokojeniu potrzeby ruchu dzieci, zniwelować  bieganie podczas przerw, ćwiczyć koordynację wzrokowo-ruchową. Piłka terapeutyczna wymusza utrzymywanie cały czas prawidłowej postawy ciała w przeciwieństwie do tradycyjnych krzesełek. Poza tym dzięki nieustannemu ruchowi ciała kontrolowanemu przez dziecko, następuje łatwiejsze przyswajanie wiedzy i koncentrowanie się na wykonaniu zadania, a nie na oczekiwaniu na przerwę.

 


PROJEKT: „Napis  DARŁOWO"

 

Napisy przestrzenne to obecnie wizytówka miasta. W każdym z miast, stają się ikoną miasta i jednym z jego najczęściej fotografowanych elementów. Inwencja turystów jest niewyczerpana - robią oni sobie zdjęcia przed/na/za literami i za każdym razem są oni w stanie stworzyć jakąś wyjątkową koncepcję. Zestaw liter docelowo miałby zostać ulokowany na Nabrzeżu Portowym przy Marina Royale. Akcja Darłowo i lubiędarlowo narodziła się jako kampania reklamowa miasta i jego organizacji promujących i biznesowych.