Showcases

Background Image

Header Color

Content Color

BACK TO TOP
Slide 3 Slide 1

 Szanowni Państwo,

Rozpoczynamy V  edycję  Budżetu Obywatelskiego. Projekty zrealizowane  i będące w trakcie realizacji  w ramach poprzednich edycji przyczyniają się do polepszania jakości życia mieszkańców naszego miasta oraz  wpływają pozytywnie na jego wizerunek i estetykę. Budżet Obywatelski wspiera lokalne inicjatywny oraz przyczynia się do zwiększenia udziału mieszkańców miasta w życiu publicznym.

Jestem pewien, że kolejna V edycja Budżetu Obywatelskiego, podobnie jak poprzednie zakończy się sukcesem oraz wpłynie pozytywnie na polepszenie dobrobytu ogółu mieszkańców naszego miasta.

 

    

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w sprawie BO.

Spotkania Zespołu ds. BO

Spotkania Zespołu ds. Budżetu Obywatelskiego w sprawie realizacji projektu Budżetu Obywatelskiego Miasta Darłowo na rok 2019

Przydatne linki

Informacje i dobre przykłady budżetów obywatelskich w kraju.

Konsultacje projektów

Zapraszamy serdecznie do konsultacji przygotowywanych projektów do BO na rok 2019 z pracownikami Urzędu Miejskiego.

HARMONOGRAM 

PRAC PROJEKTU BO

DARŁOWSKI BUDŻET

PARTYCYPACYJNY

Etap 1

Składanie projektów: 15 czerwca 2018 r. – 17 lipca 2018 r.

Etap 2

Ocena formalno-merytoryczna oraz prawna złożonych projektówdo dnia 14 sierpnia 2018 r.

Etap 3

Głosowanie: 31 sierpnia-28 września 2018 r. 

Etap 4

Realizacja

Wygrało w sumie siedem projektów - trzy mniejsze o wartości do 50 tys. złotych, i cztery większe o wartości między 50 a 500 tys. złotych. Te razem dają prawie 1,5 miliona, czyli tyle, ile przewidział prezydent miasta do wydania w 2015 roku w ramach budżetu obywatelskiego. 

 

Te mniejsze, które zyskały największe poparcie wśród głosujących mieszkańców, to: "Góra Chełmska - najlepsze miejsce dla rowerów, spacerów i nordic walking", a więc nowe trasy do rekreacji, koszt realizacji to 30 tys. złotych - na ten projekt głos oddało 6.221 osób. Drugi z małych projektów to "Bezpieczne miasteczko - bezpieczne dzieci", za 50 tys. zł, na który zagłosowało 4.753 mieszkańców. Co się kryje za tym projektem? Rada Rodziców Przedszkola nr 8 zaproponowała budowę ścieżki edukacyjnej, która pomoże w nauce prawidłowego i bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. Ścieżka powstanie na terenie Przedszkola nr 8 i będzie składać się z jezdni, chodników, miniaturowych znaków drogowych, przejazdu kolejowego i pomostu. Trzeci mały projekt to ogólnodostępne miejsce rekreacji rodzinnej "Od malucha do seniora" - koszt to 46 tys. zł, a liczba zdobytych głosów to 4.387. To plan rozbudowy ogólnodostępnego placu zabaw przy Przedszkolu nr 3 w Koszalinie o zestaw gimnastyczny "Pajączek" oraz z miejscami do wypoczynku. 

 

Z dużych projektów największe poparcie zyskał pomysł zgłoszony przez Szkołę Muzyczną, a mianowicie zakup nagłośnienia dla placówki za 130 tys. zł - głosowało na to 5.301 mieszkańców. Drugie miejsce zdobył "Pierwszy w Koszalinie integracyjny plac zabaw dla dzieci niepełnosprawnych i sprawnych" - głosowało na niego 4.558 osób. To ma być integracyjny plac zabaw na terenie Przedszkola Integracyjnego, który zostanie wyposażony w urządzenia dostosowane do potrzeb dzieci niepełnosprawnych oraz wyłożony nawierzchnią z bezpiecznego tworzywa (koszt to 240 tys. zł). Na trzecim miejscu znalazł się remont parowozu wąskotorowego dla Koszalina - za pół miliona zostanie naprawiony zabytkowy parowóz, który będzie kursował na trasie z Koszalina do Manowa; na ten projekt głos oddało 4.405 osób. Na czwartym miejscu do realizacji znalazło się obserwatorium astronomiczne, które ma powstać za kolejne pół miliona. W obserwatorium znajdą się sterownia ze stanowiskami komputerowymi, platforma teleskopu z kopułą oraz taras obserwacyjny. Z obserwatorium będą mogły korzystać placówki szkolne i naukowe, mieszkańcy oraz turyści. Na ten pomysł zagłosowało 3.820 osób. 

 

- Wszystkie zwycięskie projekty będą realizowane w 2015 roku z budżetu miasta - zapowiada prezydent Koszalina Piotr Jedliński, który podkreśla, że w tym roku frekwencja była znacznie wyższa niż rok temu: - Głosowało ok. 20 procent uprawnionych. Rok temu było to ok. 13 procent.

 

Źródło: gk24.pl

JAK WPROWADZIĆ BUDŻET OBYWATELSKI?

Czy to możliwe, by mieszkańcy sami decydowali o wydatkach z budżetu miasta? Tak! Po raz pierwszy spróbowano tego w brazylijskim Porto Alegre w 1989 roku.

WNIOSKI Z INNYCH MIAST

Osobom zainteresowanym złożeniem projektu budżetu obywatelskiego, przedstawiamy propozycje składanych wniosków przez mieszkańców innych miast naszego kraju.